Stomatologia zachowawcza z endodoncją

Zajmuje się odtwarzaniem twardych tkanek zęba, które uległy zniszczeniu, najczęściej na skutek próchnicy, lub innych czynników np. urazu. Ubytki w tkance zęba nie mogą być zbyt duże. Do odtwarzania brakującej zębiny i szkliwa używa się obecnie szerokiej palety materiałów złożonych.

Do najczęściej stosowanych zalicza się materiały kompozytowe o różnych gęstościach, materiały szkłojonomerowe, oraz wykonane z włókna szklanego. Istnieje szereg systemów wiążących materiały wypełniające z zębem , które wpływają na szczelność odbudowy. W momencie kiedy proces niszczenia tkanek dosięga również naczyń i nerwów czyli miazgi zęba rozpoczynamy leczenie endodontyczne. Polega ono na dokładnym chemomechanicznym oczyszczeniu, opracowaniu oraz wypełnieniu komory i systemu kanałowego zębów.

Cała procedura wymaga ogromnej precyzji. Aby zapewnić pacjentom najlepsze możliwe leczenie, czasami korzystamy z tomografii komputerowej w celu lepszego obrazowania lub w bardzo trudnych przypadkach kierujemy na leczenie pod mikroskopem. Szybki rozwój technologii i materiałoznastwa pozwala na coraz lepszą jakość, wytrzymałość jak i walory kosmetyczne używanych materiałów, w związku z tym efekty leczenia potrafią zadowolić nawet pacjentów najbardziej wymagających.

Nie wymyślono wprawdzie materiału doskonałego, ale obecne możliwości odtwórcze przy odpowiednio dobranym leczeniu są szerokie.