Stomatologia dziecięca

Dzieci są wyjątkowymi pacjentami. W naszym gabinecie każdego małego pacjenta traktujemy wyjątkowo. Dzieci są przeważnie bardzo wrażliwe i mocno reagują na atmosferę, która panuje wokół. Przykładamy dużą uwagę do rozmowy, staramy się aby pacjent poczuł się swobodnie i nabrał zaufania do lekarza a dopiero potem przystępujemy do leczenia.

Jeżeli pacjent wykazuje bardzo duży lęk przed wizytą mamy możliwość zastosowania „gazu rozweselającego”- mieszaniny podtlenku azotu z tlenem. Gaz ten zmniejsza uczucie lęku i działa odprężająco. Zdarza się, że przed przystąpieniem do właściwej wizyty potrzebna jest jedna lub kilka wizyt adaptacyjnych, gdzie dziecko oswaja się z trudną dla niego sytuacją. Wymaga to cierpliwości i zaangażowania ze strony rodziców ale przynosi pozytywne skutki. Czasami organizujemy adaptacje w grupie, pozytywne odczucia rówieśników często stymulują dzieci do współpracy. Największą satysfakcją w naszej pracy jest uśmiech i zadowolenie najmłodszych.

Nasz gabinet wspiera akcje dotyczące zdrowia jamy ustnej u dzieci (Polskie Towarzystwo Stomatologiczne „Leczymy mleczaki”) Chcemy uświadamiać i propagować wiedzę na temat jak ważne jest leczenie zębów mlecznych i profilaktyka przeciwpróchnicowa. W Polsce ponad 50% trzylatków ma stwierdzoną chorobę próchnicową. Nieleczone zęby mleczne też bolą. Aby w sposób łatwy i przystępny informować pacjentów co mogą zrobić aby jak najdłużej uchronić dzieci przed próchnicą przesyłamy kilka porad.

  1. Bakterie próchnicotwórcze pojawiają się u dziecka wraz z pojawieniem się zębów mlecznych. Przeważnie są one przenoszone od najbliższych. Jest to bardzo trudne ale ograniczenie takich zachowań jak całowanie dziecka w usta, oblizywanie jego smoczków i sztućców znacznie ogranicza przeniesienie bakterii a wiec i ryzyko wystąpienia próchnicy.
  2. Należy pamiętać o prawidłowej higienie zębów, również tych wyżynających się:
  • należy oczyszczać zęby rano i przed snem, jeżeli dziecko jest karmione piersią, również przemyć jamę ustną w nocy
  • stopniowo ograniczać karmienie piersią lub butelką w nocy
  • przyzwyczajać dziecko do zaspokajania pragnienia w nocy wodą
  • wprowadzać pokarmy coraz mniej rozdrobnione wraz z pojawieniem się zębów
  1. Rodzice powinni unikać dosładzania dzieciom jedzenia i picia jest to szczególnie ważne w pierwszych dwóch latach życia. Dzieci nie powinny spożywać w tym okresie słodyczy. Soki owocowe warto zamienić na owoce i warzywa.
  2. Starajmy się aby dieta dzieci była zbilansowana. Dzieci podczas wzrostu potrzebują szerokiej gamy składników. Odżywianie dzieci to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie. Wszelkie niedobory lub zaburzenia ustrojowe bardzo szybko są widoczne właśnie w jamie ustnej. Pamiętajmy
  3. Wizyty kontrolne u stomatologa należy rozpocząć profilaktycznie między 6 a 12 miesiącem życia. Lekarz decyduje o dalszym harmonogramie wizyt kontrolnych.
  4. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, zęby mleczne należy myć pastą z odpowiednio dostosowaną dawką fluoru.