Pełny zakres protetyki

Jest to dział stomatologii zajmujący się problemami związanymi z utratą naturalnego uzębienia całkowicie bądź w części.

W zależności od rodzaju braków możliwa jest jedna lub więcej linii postępowania mająca na celu odbudowę narządu żucia. Każdy kto utracił ząb na pewno zastanawiał się w jaki sposób można go uzupełnić. Poniżej w sposób możliwie najprostszy zostaną przedstawione metody pozwalające uzupełnić pewne typy braków. Na początku zostaną omówione przypadki najmniejszych ubytków i stopniowo będziemy przechodzić do braków coraz większych.

  1. Sytuacja która dotyczy mocno zniszczonych zębów trzonowych i przedtrzonowych, gdy założenie wypełnienia jeszcze jest możliwe, ale tradycyjna plomba nie w pełni będzie spełniać swoje zadanie. Jest to sytuacja w którą zaczyna wkraczać protetyka. Można wykonać wkład koronowy t.z. onley. Uzupełnia on przestrzeń po utraconych tkankach własnych zęba, odbudowuje punkty styczne między sąsiednimi zębami. Jest zdecydowanie trwalszy niż tradycyjne wypełnienie. Może być wykonany ze złota, porcelany, lub kompozytu utwardzanego specjalną metodą w laboratorium. Wybór należy do pacjenta.
  1. Gdy ząb utraci swoją naturalną koronę, mamy do czynienia z sytuacją kiedy możliwa jest odbudowa utraconego elementu jeśli zostaną spełnione określone warunki. Po pierwsze konieczne jest leczenie kanałowe pozostałego korzenia lub korzeni. następnie wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego (pierwszy element protetyczny). W etapie drugim korony protetycznej uzupełniającej brak. Korony protetyczne mogą być wykonane : z porcelany napalanej na metalu szlachetnym bądź nieszlachetnym, samej porcelany t.z. korony kosmetyczne oraz metalu szlachetnego lub nieszlachetnego (wersja najprostsza i mało popularna w Polsce) .
  1. Kolejna sytuacja to taka w której został utracony ząb. Po obu stronach luki znajdują się zęby własne. Możliwe są wtedy dwa scenariusze. Pierwszy gdy chcemy by utracony ząb był uzupełniony w systemie mostu czyli jest mocowany na stałe, i jest to sytuacja spotykana najczęściej. Tworzywo jest takie samo jak w wypadku koron tj. porcelana napalana na metalu.
    Sposób postępowania jest następujący: Szlifuje się zęby po obu stronach luki na grubość korony. W laboratorium na podstawie wycisku wykonany jest most który jest mocowany na oszlifowanych zębach przy pomocy cementu. Takie rozwiązanie możliwe jest wtedy gdy liczba braków nie przekracza trzech kolejnych zębów i po obu stronach bezzębnego odcinka znajdują się zęby własne tzw. filary.
  1. Jeśli oprócz braków między zębowych tj. takich jak w punkcie 3. Występują braki skrzydłowe czyli brakuje np. zębów trzonowych i przedtrzonowych po jednej lub obu stronach szczęki bądź żuchwy. Nie jest możliwe wykonanie uzupełnienia stałego typu most. W takim wypadku, w celu uzupełnienia brakujących zębów należy wykonać protezę która będzie leżała częściowo na błonie śluzowej jamy ustnej. W związku z tym musi być możliwość wyjmowania jej w celu umycia by zachować właściwą higienę. Można wykonać protezę tz. Szkieletową w której płyta protezy jest zminimalizowana a część konstrukcyjna wykonana jest z metalu. Istnieje możliwość wykonania zatrzasków które będą trzymać i stabilizować protezę zamiast klamer, które nie zapewniają należytego efektu kosmetycznego.

Można też wykonać protezę z acrylu. Nie jest ona tak wygodna jak proteza szkieletowa jest grubsza i zajmuje więcej miejsca w ustach, stosuje się ją przy bardzo rozległych brakach.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, można wykonać leczenie protetyczne z zastosowaniem implantów. Niestety nie jest to możliwe u wszystkich chętnych. Decyzja musi być poprzedzona wykonaniem szeregu badań diagnostycznych, które są konieczne do oceny stanu zdrowia pacjenta i określenia ewentualnego ryzyka.